simt ca o sputa(raguseala in gat)

Durere gat

Postata de inaaa cu 8 ani in urma.

Buna ziua.De vreo 3 sapt incoace simt ceva in gat,pe trahee,in spatele amigdalelor,nu-mi dau seama unde,ca o raguseala,sputa,ceva care nu iese si tot incerc sa tusesc ca sa o scot dar nimic.simt ca e ceva prins acolo.Mentionez ca nu am senzatia asta pe tot parcursul zilei,sunt momente in timpul zilei cand ma deranjeaza si ma si sperii cand tusesc ca sa scot acea "flegma"ca zici ca raman fara aer..va rog ajutati-ma cu un raspuns,deoarece e f deranjant!Multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 zile

Buna ziua,

Simptomele tale sugereaza ca ai putea suferi de o afectiune gastro-intestinala numita reflux gastroesofagian. Atunci cand suferi de reflux, acidul stomacal se ridica (refluxa) in esofag, sau tubul care leaga gatul de stomac. Asta poate irita esofagul, cauzand simptome pe termen lung precum cele pe care le-ai descris. Totusi, e foarte important ca specialistul sa te evalueze pentru a confirma aceasta suspiciune si pentru a exclude orice alta cauza posibila a simptomelor tale, ca de exemplu o afectiune a traheei sau a amigdalelor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/refluxul-gastro-esofagian_534
https://sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/regim-alimentar-in-boala-de-reflux-gastroesofagian-si-hernia-hiatala_19302
https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/un-somn-linistit-pentru-bolnavii-de-reflux-gastroesofagian_10996