sa fie ceva grav?

Durere gat

Postata de riany cu 12 ani in urma.

Buna ziua.De vreo luna ma confrunt cu o problema,zic eu;Dimineata ma trezesc cu gatul uscat (senzatie )dupa ce mananc ceva dispare aceea uscaciune si nu intotdeauna.Am si vocea usor ragusita ,am fost fumator vreo 10 ani( un pachet la zi) asta pana in august anul trecut si tot din august m-am ingrasat cam 17 kg ,de mancat nu mananc mult ,diferenta e ca cand fumam nu mancam dimineata iar acum mananc .Totusi 17 kg cam mult mi se pare mie sa ma ingras in 7 luni .Credeti ca ar trebui sa fac ceva consultatii,analize,ecografii ;nu ma simt rau,doar uscaciunea din gat ma deranjeaza.As dori sa stiu ce ar fi de facut. O zi buna tuturor. Mentionez ca am 40 de ani,1,85 inaltime 85-87kg aveam cand eram fumator,iar acum 102-104 kg.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine de efectuat un consult ORL , in cazul persistentei problemei. Incercati sa consumati mai multe lichide pentru a mentine gatul umed si a preveni deshidratarea, sa evitati condimentele, sucurile carbogazoase si alimentele acre, evitati mediile de aer uscat , fumatul activ sau pasiv.

riany

acum 12 ani

Va multumesc frumos ptr raspuns.Asa voi face.