rosu an gat si o tuse iritativa

Durere gat

Postata de xoos cu 13 ani in urma.

copilul meu de 6 ani a facut rosu an git i sa prescris cefaclor si erdomed dupa care zinat 500 si eurespal sirop dar tot tuseste si ai curge nasul si are o flegma urata iar acum i sa prescris ampicilina cu gentamicina injectabil nu este prea mult antibiotic an decurs de o luna ?cum putem scapa totusi de aceasta tuse acum productiva?

Raspunsuri (7)

Csara

acum 13 ani

Ba da, este prae mult antibiotic. In primul rand secretia trebuie fluidizata, copilul are nevoie de un fluidizant. Apoi secretiile foarte bine aspirate sa nu coboare in plamani sau sa se suprainfecteze. Spalat foarte bine nasul si aplicat picaturi in nas, din aceleasi considerente, si pentru a evita aparitia otitei. Tusea, paote sa se mai manifeste chiar si doua luni, poate fi specifica, este ok ca este acum productiva, secretiile au inceput sa se elimine. Ar fi fost indicat sa i se ia un exudat faringian copilului si sa i se faca o antibiograma iar tratamentul cu antibiotic sa fie tintit. Cred ca ar fi cazul sa mergi cu puiul la un medic orl-ist sa eviti complicatiile.

mikmok

acum 13 ani

Pentru un tratament adecvat, mergi cu cel mic la un medic ore-list. Incearca sa-i dai Erdomed sirop si pentru nas ii poti cumpara Pivalone nazal. Parerea mea este sa nu-i mai dat atatea antibiotice.

elena

acum 13 ani

Ar fi trebuit sa te trimita sa-i faci un exudat faringian sa vada la ce antibiotic cedeaza microbul respectiv. Dupa atatea antibiotice, chiar daca ai face antibiograma, nu iese rezultatul corect. Sanatate.

mariam_mary

acum 13 ani

incearca la un plafar siropul Coughend de la Ayurmed, este un produs bun , in general a dat rezultate ...poate este de folos si in problema ta .

Rodica.

acum 13 ani

Salut! Simt ca am ceva in git, ca un nod, si tushesc intruna, simi vine sa vomit ceva din git. Spuneti-mi va rog cu ce ma puteti ajuta?

andreea

acum 13 ani

cit poate sa tina o febra cel mai mult la un copil de 14 luni?

MembruMobileApp1481148003

acum 7 ani

Daca e asa maricel deja puteti foarte usor sa ii dati *** la fiecare 3-4 ore pina la 6 pastilute pe yi. Sa vedeti ce repede scapa el de rosu si de durere sarmanelul.