REZULTAT BIOPSIE

Durere gat

Postata de CRISTINA9157928 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
In urma cu 2 luni s-a unflat un ganglion pe partea stanga a gatului dupa ce am facut analizele la sange, radiografie pulmonara, ecografie tiroida, ecografie abdomen si toate au iesit foarte bune mi s-a spus ca trebuie scos si trimis la biopsie dupa ce am asteptat 21 zile am primit si rezultatul :limfoganglion cu aspect imunoreactiv se poate sa imi spuneti si mie ce inseamna?Medicul care ma tinut sub oservatie este plecat in concediu inca 1 saptamana si asteptarea este foarte grea.Va multumesc

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

Acest aspect histopatologic (limfoganglion cu aspect imunoreactiv) indică o infecţie în zona respectivă (care a fost sau este încă prezentă)

CRISTINA9157928

acum 12 ani

Va multumesc.

Reli

acum 12 ani

Am scazut in greutate, poate cel mult 3 kg, dar am observat ca mai ales gitul est e mai subtire. Poate fi un semn de boala?In ultimele luni am mincat preponderent vegetale.
Pina acum 7 ani am fumat -nu exagerat dar permanent.Laringele imi este sensibil, am o raguseala persistenta care se amelioreaza cu miere si lamiie; Daca beau apa la temperatura camerei imi pierd vocea; dupa o baie la bazin termal de asemenea. Cum este bine sa consum lichidele ca sa imi protejez laringele fierbinti sau la temperetura moderata?
Va multumesc.

Medic Epuran

acum 12 ani

Recomand în primul rând consultul unui medic ORL-ist pentru a determina cauza răguşelii (în caz contrar, o eventuală afecţiune în sfera ORL se poate agrava şi poate, în cazuri extreme, să conducă la complicaţii medicale de lungă durată)
Referitor la consumul lichidelor, temperatura poate varia dupa preferinţă (În cazul unor afecţiuni ORL, precum laringita, se vor administral ichide calde)

Reli

acum 12 ani

Am observat ca atunci cind ies din mediu urban in spatii vaste, deschise,in natura, vocea mea se elibereaza; am putut chiar sa scot sunete muzicale, ceea ce in alte situatii imi este imposibil. De asemenea am obsevat ca nu mi-a aparut raguseala dupa baile termale pe care le-am facut citeva zile consecutiv .Imi este foarte sete dupa ce inot, dar totdeauna beau apa incalzita, pentru ca stiu ca un singur strop de apa rece mi-ar taia vocea.