Raguseala

Durere gat

Postata de simosticks cu 11 ani in urma.

Bună ziua, de câteva luni am o răguşeală care apare de două-trei ori pe zi şi care nu dispare nici măcar după ce îmi dreg puternic glasul în repetate rânduri. Am luat Ospen, Tantum Verde şi încă ceva (nu-mi amintesc acum) şi degeaba. Nu „se rupe” de acolo. Dispare după 20-30 de minute, dar totuşi este stresant. Nu fumez, nu beau rece...Aveţi idee ce ar putea fi? A mai fost/mai este cineva în aceeaşi situaţie? Vă mulţumesc anticipat!

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este indicat sa consultati un medicul ORL-ist pentru evaluare.
Raguseala mai poate fi determinata de un reflux gastroesofagian - pentru care puteti consulta un gastroenterolog.

Silvana

acum 11 ani

Incearca siropul infant grip. Eu il dau copiilor mei cand sunt raciti. Il poti gasi pe situl web ekilibrium .ro. Este doar din plante medicinale si nu provoaca reactii adverse

Mary Jane

acum 11 ani

Consulta de urgenta un medic de specialitate, incepe cu medicul tau de familie, dar nu te lasa daca iti da antibiotic, pt ca de obicei asa incepe si cancerul la esofag si ala nu e tratabil

simosticks

acum 11 ani

La 20 de ani nu prea cred să am eu cancer la esofag. Nu văd motivele pentru care aş putea avea aşa ceva. Oricum, mulţumesc frumos pentru răspuns.

victoras

acum 11 ani

Am avut si eu o astfel de problema.Dupa un consult ORL am incetat sa mai beau :sifon , apa minerala sau bauturi carbogazoase.Singura apa minerala este TUSNAD(in flacon verde) fiind mai putin acidulata.Ceai beau oricum asa ca nu mai trebuie sa ma stresez.Te pot ajuta si tabletele de propolis cu vitamina C si echinaceea(firma producatoare FITERMAN).Sanatate.

simosticks

acum 11 ani

Mulţumesc pentru răspuns, dar oricum, de mult timp, nu mai beau acidulat.