Probleme

Durere gat

Postata de Andrei.Burlacu cu 9 ani in urma.

Buna ziua! Pe la mijlocul lunii noimebrie, aproximativ, am racit. Am fost la doctorul de familie spunand ca este doar o simpla viroza (fara sa se uite in gat). Bineinteles, ca dupa ce am fost la el, am trebuit sa indur niste dureri de gat ingrozitoare. Nu m-a lasat durerea pana cand nu am luat de capul meu (farmacistei si parintilor) Ospamox 1000g 1/12 ore. Dupa primele 2 zile de tratament deja puteam sa inghit fara probleme (clar in gat fusese o infectie). Dupa putin timp am inceput sa simt ca o boaba mica de fasole in partea stanga ceva, crezand ca este amigadala. Din pacate de acum o saptamana mi s-a umflat putin mai evident ganglionul, dar nu atat incat sa se vada. Este mobil, de cand a aparut si nedureros(cred ca durerea aceea a fost provocata de fapt de el). Am efectuat la inceputul lunii decembrie analizele si nu mi-a iesit ciudat decat:
-ASLO -200
-Neutrofile -69 (daca nu ma insel)-in orice caz era cu 2% peste limita.
Deci este clar ca undeva in organism am o infectie. Ideea este ca eu am si un abces exact pe partea unde am ganglionul, abces netratat bineinteles, de mult timp, da a parut debea acum. Prin primele saptamani ale anului 2015 o sa efectuez un nou set de analize, fiind foarte curios cum va iesi ASLO. Ce credeti ca poate fi? Sa fie din cauza streptococului(daca as avea asa ceva) sau din cauza abcesului dentar? Multumesc. (15 ani)

Raspunsuri (3)

luminita270

acum 9 ani

Acea umflatura este in zona tiroidei sau a istmului?

Andrei.Burlacu

acum 9 ani

Este submandibular. De aceea l.am confundat prima data cu amigdala.

luminita270

acum 9 ani

Poti merge in prima faza la un contol ORL si n-ar strica si o eco tiroidiana.