PENICILINA G SODICA, flacon injectabil

Durere gat

Postata de ascension cu 12 ani in urma.

pot inlocui injectia sol 400.000 cu ospen sirop 400.000 la un copil de 4 ani?

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Calea orală nu este la fel de eficientă ca cea injectabilă de aceea este necesară o cantitate mai mare de Ospen sirop 400.000 (pentru copii de 4 ani se administrează 3 linguriţe dozatoare adică 1.200.000 UI pentru a înlocui Penicilina sol. injectabilă 400.000 UI)

dana

acum 12 ani

am si eu o intrebare in cati ml de clorura de sodiu trebe dizolvata o fiola de 400000 UI de penicilina g?