Pareza de coarda vocala

Durere gat

Postata de Diana34997551 cu 16 ani in urma.

Salutare, am fost diagnosticat cu pareza de coarda vocala stanga in urma unei laringite severe, care ma lasase complet fara voce.In urma unui tratament cu antibiotice si antiinflamatoare mi-am recapatat cam 25% din voce si am ramas cu o tuse relativ usoara, dar in urma fiecarui puseu raman pret de 2-3 secunde asfixiat, ca si cum laringele mi-ar bloca respiratia. Stie cineva ce metode de tratament pot urma pentru a-mi recapata vocea? Este adevarat ca trebuie intervenit chirurgical, si daca da in ce ar consta o astfel de interventie de remobilizare a corzii vocale?

Raspunsuri (1)

Diana34997551

acum 16 ani

Salutare, am fost diagnosticat cu pareza de coarda vocala stanga in urma unei laringite severe, care ma lasase complet fara voce.In urma unui tratament cu antibiotice si antiinflamatoare mi-am recapatat cam 25% din voce si am ramas cu o tuse relativ usoara, dar in urma fiecarui puseu raman pret de 2-3 secunde asfixiat, ca si cum laringele mi-ar bloca respiratia. Stie cineva ce metode de tratament pot urma pentru a-mi recapata vocea? Este adevarat ca trebuie intervenit chirurgical, si daca da in ce ar consta o astfel de interventie de remobilizare a corzii vocale?