paralizie corzi vocale

Durere gat

Postata de tudor si anda cu 12 ani in urma.

Acum 2 luni am fost diagnosticata si operata de carcinom tiroidian. In urma operatiei am ramas fara voce. De abia de 2 saptamani a inceput sa revina si tot de atunci respir greu, obosesc la cel mai mic efort. Am fost la medicul orl-ist si mi-a recomandat un tratament cu hidrocortizon injectabil si vit.b1 si b6 sau interventie chirurgicala de dezlipire a corzilor vocale. Nu stiu ce sa aleg, ce ma sfatuiti sa fac?

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Tratamentul paraliziei corzilor vocale depinde de cauza, de severitatea simptomelor şi de timpul scurs de la debutul simptomelor. În unele cazuri, paralizia corzilor vocale se poate remedia fără a necesita o operaţie chirurgicala folosind pentru început (de primă intenţie) exerciţii sau alte activităţi pentru întărirea corzilor vocale precum şi tratament medicamentos