NODULI

Durere gat

Postata de gabitza43 cu 12 ani in urma.

Ce se poate spune despre un nodul cu contur usor neregulat , omogen ,cu restrictie de difuzie , 1,2 cm , galodonofil, este malig sau nu?

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 12 ani

Medicul va va spune acest lucru, dupa examinare atenta.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Deoarece continutul intrebarii d-vs pare extras (foarte sumar ) dintr-un context al unui examen medical , fara a da si alte detalii ,( localizarea ganglionului ,metoda prin care au fost obtinute aspectele descrise etc.etc.) ne impiedica sa va formulam un raspuns categoric. Va recomand sa discutati cu medicul care , v-a examinat si v-a descris acest aspect al ganglionului sau care va trateaza.! Poate este nevoie de o biopsie ganglionara. Poate este un ganglion depistat post operator ?? !!

gabitza43

acum 12 ani

Buna ziua este vorba de IRM CEREBRAL - in urma caruia s-a specificat -
imagine nodulara aproximativ 1,2 cm diamtru cu contur usor neregulat , omagena cu restrictie de difuzie prezenta, gadolinofila, situat periferic la polul inferior al glandei parotide
cateva imagini adenopatice infracentimetrice submandibular bilater si adenopatie de aproximativ 1 cm diametru submandibular dreapta
ce puteti spune despre natura acestui nodul?
va multumesc

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Imi mentin observatiile si recomandarile de mai sus ! Nu pare sa fie proces malign ,ganglionii par sa fie ca reactie la un proces inflamator .Medicul care v-a recomandat IRM CEREBRAL va fi in masura sa stabileasca diagnosticul.