nod in gat

Durere gat

Postata de vanesica cu 10 ani in urma.

Buna ziua. de 4-5 zile simt un bob in gat si inghit in sec mereu. am fost la Orl si nu mi.au gasit nimic. m-au trimis sa fac o ecografie pt tiroida si e totul normal. urmeaza sa fac o recoltare exudat nazo-farigian dar imi este frica ca nici atunci nu o sa am un raspuns si o sa raman cu acest bob in gat care nu imi da pace. nu am dureri de niciun fel, nu am fost si nu sunt racita. caut un diagnostic daca cineva are sau a avut aceeasi problema ca si mine il\\o rog sa imi spuna si mie.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrii suna ca si cum ar fi legate de anxietate. Aceasta poate cauza senzatia de "nod in gat" sau o senzatie de constrictie, fara a exista un motiv fizic evident (cum ar fi o problema cu tiroida). Aceasta conditie este cunoscuta sub numele de globus hystericus, sau globus pharyngeus, si este foarte comuna.

Nu trebuie sa te ingrijorezi, anxietatea poate fi tratata cu ajutorul terapiei sau a medicamentelor. Iti recomand sa discuti cu medicii tai aceasta posibilitate si sa te adresezi unui psiholog sau psihiatru pentru evaluare si tratament adecvat. Nu esti singura care se confrunta cu aceasta problema, asa ca nu trebuie sa te simti rusinata sau neajutorata.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/globul-faringian-sau-senzatia-permanenta-de-nod-in-gat_17226