Iritatie in gat , senzatie usoara de sufocare

Durere gat

Postata de AdinaAna95 cu 10 ani in urma.

De aproximativ 4 zile simt o durere precum o usturime in gat , iar acum simt de parca mi s-au ingrosat peretii gatului si inghit tot ma greu . Ce sfat imi puteti da ? Va multumesc frumos .

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa consultati medicul ORL-ist. Daca acesta exclude vreo afectiune din aceasta sfera atunci este bine sa consultati medicul gastroenterolog ( in observatie pentru boala de reflux gastroesofagian).

Andreea

acum 10 ani

Buna ziua ! Am o problema cu corzile vocale. Eu cant si profesorul meu de canto, m.a fortat foarte tare si ma ustura corzile , nu pot vorbi decat in soapta . Imi este teama sa nu imi pierd vocea ! Ce medic orl imi recomandati din judetul Constanta ? Multumesc frumos.

celcestie

acum 3 ani

Eu stiu ca in general se cântă din diafragma, sunetul părând a veni din cerul gurii, astfel se evita distrugerea corzilor vocale. Daca profesorul de canto nu stie acest lucru ar trebui sa te intrebi daca e profesor de canto calificat sau un autodidact, care inca mai invață tehnicile de predare.