gat intepenit

Durere gat

Postata de crisstinna cu 11 ani in urma.

BUNA ZIUA,

Ieri dimineata pe la 05:30 m-am trezit cu o durere inexplicabila de gat,am vrut sa-mi schimb pozitia de somn si parca ma prins cineva de gat si am ramas nemiscata.Durerea se afla in partea stanga a gatului,daca il misc f putin mi se pun un "junghi" si raman cateva secunde nemiscata si urlu de durere.....aceasta durere parca urca la creier).Nu pot sa ma ridic singura,nu pot sa ma asez singura,iar in momentul in care solicita incordarea gatului totul se termina pt mine,am o durere de nu pot sta in picioare.Am uitat sa specific ca tot ieri am ajuns la spital,mi-a facut o radiografie(nu mi-a specificat sa fie ceva grav,ar fi de la o miscare brusca) si mi-a dat ca si tratament mydocalm codamin + un guler. Ce pot sa fac sa-mi misc gatul,nu mai suport....ma doare rau:(:(:(

Raspunsuri (7)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Probabil este vorba de o contractura musculara a muschilor cervicali; tratamentul in acest caz este cel recomandat ( gulerul cervical are rolul de a decontractura musculatura, de aceea este important de a-l purta); luati tratamentul prescris si...aveti rabdare ;in 2-3 zile ar trebui sa simtiti o ameliorare.

crisstinna

acum 11 ani

Durerea a revenit.Mi-a trecut in 3 zile durerea care ma facut sa ma duc la urgente la spital dar durerea a revenit din pacate,nu asa de mare incat sa ajung iar la spital dar nu pot sa ma uit in jos ,stanga,dreapta. Sa-mi pun iar gulerul si sa i-au midocalm si ca unguent diclacgel?

Iulian

acum 9 ani

Dar merge si cu gheata ?

crisstinna

acum 11 ani

Multumesc frumos,gulerul il mai dau jos 20 de min deoarece incepe sa ma doara dar seara dorm cu el.masaj imi fac cu diclofenac gel.sper sa-mi treaca k mor de durere

crisstinna

acum 11 ani

Durerea a revenit.Mi-a trecut in 3 zile durerea care ma facut sa ma duc la urgente la spital dar durerea a revenit din pacate,nu asa de mare incat sa ajung iar la spital dar nu pot sa ma uit in jos ,stanga,dreapta. Sa-mi pun iar gulerul si sa i-au midocalm si ca unguent diclacgel?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Da.

Catalin

acum 9 ani

Si pe mine ma doare foarte tare cand incerc sa ma uit in partea stanga si cand vreau sa las capu pe umarul stang ! Ma doare foarte tare.. ! Nu am fost la spital inca ...