Ganglioni

Durere gat

Postata de Ankange cu 9 ani in urma.

Buna seara,am 16 ani si de 2 saptamani am o problema. Am simtit prima oara la ceafa 2 ganglioni,dar au disparut dupa 1 zi. Am mai gasit unul in zona tonsilara (daca zic bine) si dupa 2 sapt tot nu dispare,desi nu se mareste ,nu doare si nu trece de 1 cm .Uneori imi mai da si dureri foarte usoare de masea dar de scurta durata. Astazi am mai gasit unul in zona superficial cervicala si m-am cam speriat pentru ca atunci cand am citit ca ganglionii mariti sunt un simptom de cancer. Tin sa mentionez ca acum 1 luna am avut sangerari nazale,dar acestea s-au oprit dupa 2 zile. Am facut analize de sange in octombrie si au iesit foarte bune si mi s-a spus ca sunt sanatoasa,dar acum ma cam sperie. Am mai patit asa doar cand am avut ac deschis si stiam de la ce este,asa ca nu am dat atentie. Poate fi cancer? La doctor ma pot duce abia marti.Multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Constantin Rusu

acum 9 ani

Daca aveti o pisica prin preajma, s-ar putea ca ea sa detina cheia diagnosticului. Daca nu, tot cred ca ar trebui sa fiti investigata pentru toxoplasmoza.