febra mare 39,5 la copil de 5 ani jumate

Durere gat

Postata de roberta66 cu 12 ani in urma.

va rog sa ma ajutati !!!fetita mea de 5 ani jumate are febra 39,5 ia scazut dupa ce iam dat nurofen pana la 38 dar la 4 ore sa ridicat din nou la 39,5.Intrebarea mea este daca se poate da dupa ibalgin si nurofen paracetamol 250mg(jumatate de tableta)??????nu ii scade febra numai pana la 38 si nu stiu ce sa fac ce as putea sa ii mai dau????are tratament de la medicul de familie amoksiclav 4 ml de 2 ori pe zii,eurespal de 2 ori pe ziix10ml,mucosin cu miere 5ml-5ml-0.Ce imi recomandati sa fac este prima zii de febra !!!

Raspunsuri (4)

alina_me

acum 12 ani

buna.nepotul meu a patit la fel.sora mea ia dat nurofen si ia pus comprese.el avea 39 cu 2...daca nu cred ca printr-o frectie cu alcool medicinal si invelit bn o sa-i ia toata febra...sper sa fie bn...pupici

elena

acum 12 ani

frectiile cu alcool nu sunt recomandate copiilor,patrunde alcoolul prin piele,poate sa afecteze sanatatea copilului

natalia gabriela

acum 12 ani

fetita mea de 3 ani a facut la fel temp 38-39.5 si i-am dat nurofen cu panadol din 4in 4ore si klacid la 12 ore si a fost foarte bine.poti sa i dai 1/2 de fiola de algocalmin.

Elekes Csabi

acum 10 ani

Si fiicamea in varsta de 5 ani are probleme cu febra fara alte simptome, nu are rosu in gat, nu o doare nimic doar febra.Aseara pe la vreo ora 20:00 avea febra 38 cu 4, i-am administrat 7ml ibalgin dupa care a adormit. Azi dimineata la ora 06:30 insa s-a trezit cu febra de 39 cu 3, i-am dat paracetamol supozitor si comprese cu apa si otet alimentar, cartofi dar in zadar ...tot pe la 38 - 39 se invarte. Ce as mai putea sa-i dau ? La urgenta degeaba o duc ca ne tine acolo 5 ore sa ne zica sa ia "paracetamol". Ce ziceti de novocalmin supozitor? Recomandati ?