Durere musculara la gat

Durere gat

Postata de Amsh cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Fetita mea, care are acum 19 ani, se confrunta cu o problema de sanatate si nu stiu carui medic si cu ce specializare sa ma adresesez. Cam de 3-4 ori pe an, ii ramane gatul intepenit. In partea stanga, de la baza gatului si pana dupa ureche, resimte o durere acuta. Apare si o deformare a liniei gatului. Totul trece dupa aproximativ o saptamina, timp in care ia midocalm. Dar nu stiu ce este, din ce cauza apare aceasta afectiune si cui sa ma adresez. Poate ma puteti ajuta dvs.

Va multumesc.

Raspunsuri (5)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Va recomand ca intr-0 asemenea situatie ( contractura a muschiului sterno-cleido - mastoidian insotita de durere ) sa va prezentati imediat la medicul de familie, care va examineaza constata si hotaraste , fie tratament , fie analize, fie si unconsult de alta specialitate. Numai din povestire nu se poate concluziona ( fara examinare ), poate fi o contractura determinata de pozitia vicioasa a gatului in timpul somnului , poate fi o spasmofilie etc . etc. Sanatate

Adrienne

acum 12 ani

Citeste despre TORTICOLIS, poate gasesti raspunsul. Multa sanatate !

Adrienne

acum 12 ani

Vezi prospect MSM ,producator Solary. O doza unica [ 1 leu ] de 2 capsule isi face efectul.

Amsh

acum 12 ani

Multumesc mult pentru raspunsuri tuturor. Sanatate!

gabriela

acum 9 ani

sa incerce fizioterapie ultrasunet,laser,curenti interferentiali pt coloana cervicala de 2 ori pe an cate 10 sedinte.se poate face la orice clinica care are specialitatea de balneofizioterapie