Durere in gat

Durere gat

Postata de Chris_Thesecret cu 11 ani in urma.

Buna ziua !

De cam 4 zile ma chinui cu o durere in gat, febra care nu vrea sa ma lase. Cum lucrez n`am avut timp sa merg la medic, dar am fost la farmacie. Mi-a da strepsils pentru gat, coldrex pentru febra si raceala. Problema e ca febra tot am mai facut 38 , 38,5 si luam un nurofen express, acum parca m-a mai lasat febra, dar gatul ma ustura insuportabil si astazi dimineata am observat ca nu pot sa imi suflu nasul normal doar daca ii trag in gura (stiu ca e scarbos) si apoi ii scuip, ce ma speriat ca era si sange cand am scuipat. Ce ma fac e 1 decembrie nu stiu unde sa merg, ce tratament sa iau, sa astept pana luni. ?? Va rog ajutati-ma ! (La multi ani Romania)

Raspunsuri (5)

Cosmin

acum 11 ani

Salutare ..ce ai tu acolo e specific sezonului rece.Si eu m-am confruntat cu aceiasi situatie acum 2 saptamani dar a trecut. Tot ce trebuie sa faci este sa mergi la medic sa iti prescrie un antibiotic , eu iti recomand Augumentin de 1000mg 1Cp/12h dar bineteles ca doctorul iti va prescrie ce crede el ca ti-ar face mai bine,In cel mult 5 zile vei fi ca nou. Pe langa asta evita sa bei ceaiuri fierbinti pt ca irita mai rau amigdalele , consuma ceaiuri la temperatura camerei,deci usor caldute.Pana luni poti merge la o farmacie sa iti iei niste Tamtum Verde fie capsule pe care sa le sugi de 3x pe zi , fie spray si pt scaderea febrei,"batranul" Paracetamol ..este cel mai bun :) ..si cel mai important repaus la pat si evita sa iesi afara mai ales ca acum e rece :) . Mai revino cu un PM sa imi spui ce ai rezolvat . Toate bune !

Flori

acum 11 ani

Buna ziua !

De 5 zile am o senzaţie zgârietura în gat pe partea dreapta ca si cum ar veni de la urechea dreapta, ce a aparut brusc, care a debutat cu febra 38,5 -40 C duminica, si am o senzatie de disconfort cand înghit bauturi de citrice(ca un fel de usturime nu foarte dureroasa). Aş dori un sfat eventual o posibilitate de tratament.

Karina

acum 11 ani

Buna .. daca spui ca febra a ajuns la 40 ..e clar ca iti trebuie un antibiotic ..cum zicea si cosmin mai sus Augumentinul este foarte eficient dar mai bine mergi la medic sa iti prescrie o reteta. Si foarte important e sa nu eviti contactul cu bauturi fierbinti pt ca asta va afecta si mai rau amigdalele . Sa te faci bine si sa imi spui ce ai facut :* .

daniel

acum 8 ani

ma dore in gat ce medicament im trebuie sa iau sa ma fac bine in gat ca eu am loat multe medicamente si nu mea trecut tot . si tusesc zi de zi si noapte spunetim ce medicament sa iau eu meam facut un ceai de frunze de ceapa

MembruMobileApp1481148003

acum 7 ani

Mie astea de mai sus nu prea imi ajuta. Am descoperit*** si pot sa zic ca sunt cele mai eficiente pe care le stiu si am incercat multe pina acum,