durere in gat

Durere gat

Postata de niko 1610 cu 11 ani in urma.

Buna ziua.De o luna si ceva ,ma confrunt cu o durere in gat,la inceput am fost si racita cu rosu in gat si amigdale putin inflamate si rosii.Am fost la doctorul de familie care m.a consultat si mi.a spus ca am un virus,mi.a dat tratament anti.gripale si pastile de supt.Dupa o saptamana am fost in farmacie(deoarece doctorul meu de familie era in concediu)si mi.au dat de acolo sirop de tuse ,pastile pentru durere in gat si anti.inflamator +pastile de supt.Nici un efect!!! Dupa iar o saptamana am ajuns la urgenta la doctor specialist care mi.a zis ca "am o usoare inflamare" si mi.a dat spray pentru gat,o solutie de facut gargara si tablete anti.inflamatoare pentru gat.Nici un efect!!! Am mers din nou la doctorul meu de familie si mi.a luat un exudat,am primit tratament cu antibiotic(CEFUROXIM) ,dafalgam(paracetamol efervescent) si un spray de gat.Nici un efect!!!Mentionez ca am avut amigdala stanga cu puroi dar cam in 12 ore n.am mai avut nimic.Gatul e putin rosu,numai doare dar in schimb simt ca.i umflat si la trahee in dreptul omusorului ,simt o apasare si durere plus ca si cand asi avea ceva mereu in gat si inghit cam greu.Va rog dati.mi un sfat!Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (6)

lecsi alexandra

acum 11 ani

iti recomand sa mergi la prima ora la Spitalul Coltea, unde s-o cauti pe dr Raluca Grigore (ORL) si sa-i spui problema ta. si eu am avut anul trecut niste probleme cu gatul si dansa a fost cea care a reusit sa le trateze :)

MembruMobileApp1481148003

acum 7 ani

Incercati comprimatele ***. La prima vedere par simple pastilute de supt pentru gat dar de fapt contin o substanta extrasa din lichen islandez, foarte bun pentru inflamatiile din git si laringe.

AlexaLup

acum 7 ani

daaa, cred ca vorbiti de I***. Si eu credeam, ca e gluma dar mi se par cele mai bune pe piata, nush de ce nu prea stie lumea de ele, poate din cauza lipsei de publicitate. Dar ce nu se reclameaza e cel mai bun, asta se stie.

Utilizator11637307816

acum 2 ani

Buna te rog imi spui si mie denumirea lor, am o durere in gat , i-au antibiotic si nici o ameliorare . Vad ca e barat numele produsului , sa il caut la farmacii . nicu7650@ adresa_web_filtrata e emailul , te rog ti-as fi recunoscător.

Utilizator11637307816

acum 2 ani

Sincer nu stiu ce sa mai fac, mi-a nasul si apoi am ramas cu durea asta in gat!

Irina

acum 2 ani

Ai reflux gastroesofagian,același lucru am pățit și eu,tratamente peste tratamente și nimic…senzația de nod in gât și difucultataea de înghițire provin de la stomac…ia un Controloc dimineața pe stomacul hol înainte cu o ora de masa timp de 10 zile,apoi trebuie sa ți un regim alimentar foarte strict,exclude cafeaua,sucuri cu acid,ciocolata,prăjeli,grăsimi,ciorbe(doar supe ai voie),etc…poți mânca orez fiert,oua fierte,cartofi fierți ,peste…