Durere gat

Postata de LordMeMo cu 12 ani in urma.

Acum 2 saptamani am facut amigdalita, am luat medicamente, amigdalele nu mai sunt umflate dar mi-a ramas o durere in gat, si mai tot timpul gatul imi e uscat si din cauza asta ma doare. Care ar putea fi problema? Cum sa scap de durere si de uscaciunea gatului?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Incercati sa consumati mai multe lichide pentru a mentine gatul umed si a preveni deshidratarea, sa evitati condimentele, sucurile carbogazoase si alimentele acre, evitati mediile de aer uscat , fumatul activ sau pasiv. Incercati niste infuzii cu ceai de musetel, picaturi de vitamina A intrazal (poate fi vorba de o faringita hipotrofica).

Rapeanu Sorin Costin

acum 8 ani

Ar putea contribui la acest fenomen si sforaitul cu gura deschisa pana cand gatul devine foarte sensibil si totodata vulnerabil in contactul cu anumiti virusi, microbi .. Una dintre solutii pentru ameliorare ar fi siropul de pin care face bine gatului si se poate gusta de multe ori pe zi.