Discomfort gat, senzatie ciudata?

Durere gat

Postata de cristian808 cu 4 ani in urma.

barbat, 32 ani.

De circa 3-4 zile, in a doua parte a zilei, incep sa am o senzatie de mica presiune, poate ca o incordare in gat, in pereti exteriori ai gatului in zona la marul lui adam, sau poate putin mai de tot mai sus de el. Lateral lateral, in zona exterioara a muschiul gatului. Nu simt nimic in gat, simt in muschii de exterior ai gatului.

Nu am tiroida umflata, nimic diferit vizibil. NU sufar de absolut nici o problema medicala, n-am febra, dureri in gat, inflamatii, absolut nimic. Din punctul meu de vedere medical sunt sanatos 100%. Beau mananc inghit normal. Pot spune doar ca am luat in ultimele luni in greutate (lucru normal pentru mine in perioada asta).

Nevasta are problema cu tiroida de ani, si stiu zona si cum arata umflata rau. Presiunea musculara nu o simt la tiroida sub marul lui adam 100%.

Sunt o persoana care sta mult la calculator pe scaun si ma stresez foarte usor.
Sforai destul de des, cateodata putin, cateodata toata noaptea. S-a intamplat sa ma doara de cateva ori gatul de la sforait a doua zi de cat de rau am facut.

Poate o fi problema medicala sau ce ar putea fi? Cand ma bag in pat si simt acel disconfort imi fac griji, dar cand ma trezesc uit complet si imi aduc aminte dupa amiaza cand incepe usor usor sa simt din nou.

Raspunsuri (1)

Utilizator11587752257

acum 4 ani

Am inteles ca ar fi vb de distonie neurovegetativa, am aceiasi senzatie ai nu lucrez la calculator