Daca pot sa incep antibiotic daca am luat parasinus?

Durere gat

Postata de Anca cu 3 luni in urma.

Buna ziua,de 3 zile ma doare foarte tare gatul si faceam febra,frisoane si dureri musculare. Am luat brufen 2 zile si eram mai bine(adica ma mai durea gatul dar cand luam brufen nu ma mai durea o perioada). Am inceput sa iau parasinus la recomandarea medicului de fam si vad ca imi esre din ce in ce mai rau la gat( si ma doare foarte tare,chiar daca luam sa opresc raceala). Intrebarea mea este dupa cate ore pot sa incep sa iau antibiotic dupa parasinus? Eu simt deja ca este infectie( simt si ca ma dor urechile), si gatul parca ma doare cand inghit din ce in ce mai tare. Multumesc mult.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Va sfatuim sa discutati cu un medic inainte de a lua un antibiotic. In general, cand se ia un antibiotic se intrerupe administrarea de medicamente care contin paracetamol, cum este Parasinus, pentru a evita un posibil supradozaj.

Cu toate acestea, acest lucru depinde de multi alti factori, inclusiv de timpul dintre administrarea celor doua medicamente, de tipul de antibiotic pe care il luati si de alti factori specifici starii dumneavoastra de sanatate.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/orl

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Durerea-si-inflamatia-gatului/durerile-in-gat-cauze-si-remedii-naturiste_17389