Cum pot scapa de problema mancarii blocate in gat?

Durere gat

Postata de Utilizator11645182335 cu 11 luni in urma.

Buna ziua!

Acum 2 saptamani am luat prima injectie Ozempic 50mg ( pentru obezitate si prediabet ) si de atunci am probleme cu esofagul.. imi ramane mancarea blocata in gat, nu pot sa mai mananc aproape nimic.. este cumplit..
Din pacate nu sunt in Romania, altfel sigur rezolvam repede problema. Am incetat sa mai imi fac injectia, dar vad ca tot nu imi revin.. Are cineva idee de ce se intampla asta si ce pot sa fac?

Raspunsuri (4)

acum 11 luni

Buna ziua,

Unele persoane pot experimenta reactii adverse la medicamente, iar senzatia de blocaj in gat si dificultatea in inghitire pot fi unul dintre aceste efecte secundare. Este important sa comunicati aceste simptome medicului dumneavoastra, deoarece acesta poate evalua situatia si decide ce pasi sa urmati in continuare.

Iata cateva masuri generale pe care le puteti incerca in scopul ameliorarii simptomelor, pana veti ajunge la medic:

Manancati portii mai mici si mestecati bine hrana. Consumati alimente mai putin dure sau care necesita mai putin efort de inghitire.
Evitati alimentele picante, condimentate sau care pot irita esofagul.
Incercati sa manancati incet si sa va relaxati in timpul meselor.
Evitati pozitia culcat imediat dupa masa. Puteti astepta cel putin 2-3 ore inainte de a va culca.
Puteti incerca sa va hidratati bine, consumand lichide inainte si dupa mese pentru a ajuta la inghitire.

Pentru recomandari de specialitate va recomandam sa faceti o programare la medic diabetolog: https://www.clickmed.ro/medic/diabet

Daca simptomele persisita si doriti o recomandare imediata din partea unui medic, va recomandam sa faceti o programare pentru o videoconsultatie: https://www.clickmed.ro/video consult

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/achalazia-esofagiana-incapacitatea-de-a-inghiti-alimente_19356

Va dorim multa sanatate!

Utilizator11645182335

acum 10 luni

Buna seara, Multumesc mult de raspuns.. din pacate doctorii din uk nu prea sunt priceputi in aceasta injectie Ozempic. Am fost internata 4 zile si nu au gasit cauza, mi-am facut endoscopia si stomacul este ok. A trecut o luna si 2-3 saptamani si tot nu pot manca nimic, doar niste supa, si am inceput sa beau apa mai multa. Simt un nod in gat si inghit saliva greu, si sunt ff constipata..

Addison

acum 7 luni

Ați reușit să primiți un diagnostic?Aceleași probleme le am și eu.

Utilizator11645182335

acum 7 luni

Buna, am facut de curand testul cu barium si au gasit problema. Se numeste hernie hiatala, este o afectiune ce se manifesta la nivelul peretului abdominal superior, sucul gastric urca in esofag. Injectia ozempic mi-a provocat asta.. Doctorul mi-a dat sa iau Pantoprozole timp de 1 luna maxim 3, dimineata