ce faci daca ai par din gat

Durere gat

Postata de Valentinavlas cu 10 luni in urma.

ce faci daca ai par din gat

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

Daca ai un fir de par in gat, poti incerca urmatoarele:

1. Bea apa: Poti bea cateva inghitituri de apa pentru a incerca sa inlaturi parul de pe mucoasa gatului.

2. Tuseste sau stranuta: Uneori, o tuse sau un stranut puternic pot ajuta la indepartarea parului din gat.

3. Consuma alimente solide: Incearca sa mananci alimente solide, cum ar fi o bucata de paine sau cineva biscuiti crocanti. Acestea pot ajuta la curatarea gatului si la inlaturarea parului.

4. Foloseste glicerina: Poti incerca sa amesteci putina glicerina cu apa si sa clatesti gatul cu aceasta solutie. Glicerina poate actiona ca un lubrifiant si poate ajuta la inlaturarea parului.

5. Consulta un medic: Daca parul din gat nu dispare sau provoaca simptome severe, cel mai bine este sa consulti un medic specialist ORL. Acestia pot evalua situatia si pot recomanda tratamentul adecvat.

Este important sa nu introduci obiecte straine in gat pentru a incerca sa inlaturi parul, deoarece acest lucru poate provoca leziuni suplimentare.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/orl