Cauza nodul in gat?

Durere gat

Postata de Utilizator11709760130 cu 2 luni in urma.

Simt în gât ca un nodul când îl ating și când mă mișc mă deranjează foarte mult am avut și o criză că simțeam că nu am aer am zis că poate am glada sau ceva și am mers la medic endocrinolog și a zis ca nu am așa ceva ca poate am facut din alta cauza nodul în gât dar numai pot să stau cu simptomele alea ca e acolo și îl simt vă rog din suflet să mă ajutați off multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Simptomele descrise de dumneavoastra pot fi cauzate de diverse conditii, de la probleme minore precum laringita, pana la probleme mai serioase precum un nodul la nivelul glandei tiroide sau chiar cancer.

Deoarece endocrinologul a exclus deja posibilitatea unui nodul tiroidian, este posibil ca acesta sa fie cauzat de o problema ORL, cum ar fi o formatiune in gat sau o problema la nivelul corzilor vocale.

In plus, anxietatea sau stresul pot cauza senzatia unui nodul in gat, ceea ce este cunoscut sub numele de "globus hystericus". Ar fi bine sa consultati un medic ORL pentru evaluare suplimentara si tratament.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/orl

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/globul-faringian-sau-senzatia-permanenta-de-nod-in-gat_17226
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-limbaj/tulburarile-vocii-foniartria-bolile-care-afecteaza-corzile-vocale_18914

Va dorim multa sanatate!