aslo crescut

Durere gat Sindromul panda

Postata de feli80 cu 13 ani in urma.

buna seara!
am si eu o intrebare: ce este sindromul poststreptococic?
am fost ieri la medicul de familie pt a cere o trimitere la laboratorul de analize, deoarece de cateva zile aveam dureri mari de incheieturi (coate, genunchi). am facut analize de sange si astazi rezultatele au aratat ca titrul ASLO are o valoare de 437 si leucocite 13.800...VSH - 7, celelalte, in limite normale. Am fost cu rezultatele la medic si ....el mi-a spus sec: 1 an de zile moldamin. Voi ce parere aveti, nu e cam mult 1 an de moldamin? chiar trebuie sa-l fac? am avut si in iarna ASLO mare (323) si am facut 3 luni de moldamin si nu mai puteam de durere.....dar acum 1 an????? :(( ce ma sfatuiti sa fac? sa repet analizele iar? multumesc!

Raspunsuri (10)

elena

acum 13 ani

Cred ca ai avut streptococbeta hemolitic care duce la reumatism articular si nu numai. Se spune despre acest streptococ ca ''''linge articulatiile si musca inima'''', adica poti capata si probleme la inima. Moldamin ti-a dat doctorul pt ca valoarea rez ASLO este foarte mare, asta insemnand reumatism. Din cate stiu val trebuie sa fie mai mica decat 200. Mai poti consulta si un alt medic, dar trebuie sa te tratezi bine. Daca nu te tratezi, suportand durerea de la injectii, cum o sa suporti o viata intreaga durerile reumatismale????

feli80

acum 13 ani

aici cam ai dreptate dar....ma gandeam k sunt multe luni....nu le-as putea scurta? adica daca as face doar 6 luni, care ar fi efectul?

raluca

acum 13 ani

copiii mei aveau aslo 800 dar dupa tratamentul de la farmacia naturista cu extract de muguri de vita de vie le-a scazut la 400 ;apoi a urmat operatia de amigdale iar acum au sub 800 ;cu moldamin noi n-am rezolvat nimic

raluca

acum 13 ani

vroiam sa scriu sub 200

adina

acum 11 ani

chiar a avut efect cat ai urmat tratamentul? ,copii tai au avut dureri de incheieturi ?........
te rog raspunde....

curioasa

acum 11 ani

in timpul tratamentului cu moldamin se poate administra si augmentin

Laura

acum 11 ani

Ce tratament s''''ar putea administra pentru aslo marit la 669 daca este alergic la penicilina si moldamin ? Astept raspuns !

eduard

acum 11 ani

eritromicina se administreaza daca pacientul este alergic la penicilina,dar ce de nu te duci la un medic infectionist sa vb??

feli80

acum 11 ani

eritromicina din ce stiu eu...... dar e mai bine sa intrebi un medic

Mariana E

acum 9 luni

Si fetita mea face moldamin 1 an