aslo 700 si dureri de cap

Durere gat

Postata de adriana morega cu 13 ani in urma.

Buna ziua. Am o problema care ma deranjaza de peste 3 ani. Am dureri de cap care apar dupa expunerea la frig, si persista aproape tot anotimpul rece fiind obligata sa port tot timpul capul si gatul acoperite, chiar si in casa. Durerea e de intensitate medie si e localizata in zona sinusurilor frontale, pornind de la baza nasului si continuandu-se cu toata fruntea mai ales zona sprancenelor si fundul ochilor. De cele mai multe ori durerea de cap e insotita de infundarea urechilor si de dureri de urechi si de gat. In timpul durerilor care de cele mai multe ori persista o zi intreag daca nu iau calmante, simt nasul infundat.
Dintre analizele de sange doar ASLO e modificat ac***a valoarea de 700.Am facut exudat faringian si nazal insa nu s-a descoperit strptococ ci stafilococ auriu in nas. Am mers la ORL cu gandul ca am sinuzita deoarece durerile se manifestau in zona sinusurilor frontale.Dupa o consultatie adecvata mi s-a facut endoscopie nazala mi s-a spus ca nu am sinuzita ci amigdalita cronica si ca ar trebui scoase amigdalele. Nefiind hotarata sa le scot am facut tratament 10 zile cu penicilina si apoi am continuat cu moldamin in cure de cate 3 luni cu pauze. ASLO nu a mai scazut iar durerile in anotimpurile reci nu au disparut . Amigdalele nu se inflameaza prea des, iar puroi nu cred ca am avut pana acum(cel putin nu am simtit eu) ,temperatura sau alte simpome ale amigdalitei nu am.
Credeti ca amigdalectomia e solutia durerilor mele de cap urechi si gat? ce as putea face pntru a-mi creste rezistenta la frig si curent, pt ca se apropie toamna si durerile apar la prima temperatura scazuta.
Infectia care determina valoarea ridicata a ASLO e la amigdale sau poate fi localizata si in alta parte a organismului?

Raspunsuri (1)

Mariana

acum 13 ani

Buna ziua,
Am ca si solutie la problema dumneavoastra un aparat medical ce foloseste lumina polarizata,daca sunteti din Bucuresti sau Constanta si doriti sa il testati gratuit dati-mi un mail la [email protected]