amigdalite

Durere gat

Postata de Larrysa cu 11 ani in urma.

buna ziua!am 16 ani si de mica am avut probleme cu amigdalitele,tot timpul se umflau,insa acum 3 zile s-au umflat mai tare,si azi-dimineata cand m-am trezit nu am putut nici macar sa imi inghit saliva,am o durere groaznica:((dar doar pe o parte ma doare asa tare,parca este un cutit acolo care taie...am fost la doctor,si cum nu am putut gasi niciunul la cabinet,am sunat si mi-a spus sa iau amoxacilina si dimineata sa vin la dumneaei,dar i-am spus ca ar fi mai bine injectiile dat fiind faptul ca nu pot inghiti si apoi mi-a zis sa iau augumentin,tot tablete care sunt ft mari:((dar am citit pe internet ca in cazul amigdalitei se ia injectabil...va rog ajutati-ma,nu stiu ce sa fac,ma dor si rinichii,capul si tot corpul:(si am febra seara tot peste 38:(multumesc!

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Pana la un consult de specialitate, este bine sa respectati indicatiile medicului si sa urmati tratamentul cu antibiotic, la care sa asociati paracetamol, nurofen ( pentru combaterea febrei) si antiseptice locale ( ex: trachisept, etc). Medicul este cel care decide necesitatea tratamentului injectabil , dupa examinare.

Bianca

acum 11 ani

Buna ziua ! De o saptamana am amegdalitele umflate ,dar nu chiar sa nu pot inghiti, am folosit multe leacuri babesti , si paracetamol .Timp de vreo cateva ore imi ameliora durerea dar amigdalitele tot erau umflate. In noiembrie am avut tot acelasi caz dar mai grav si am fost internata in spital timp de 5 zile si am urmat un tratament cu injectabil. as dori sa imi recamandati ceva. Si imi e teama sa ma operez. As lua orice numai operata sa nu fiu (Bianca ;13 ani)

andreea

acum 10 ani

nu esre grea operatia eu manm oerat la 6ani nu o sa simti nimix