amigdalita

Durere gat

Postata de cristian3117494 cu 15 ani in urma.

Buna seara. L-am internat pe prietenul meu (29 ani) sambata seara deoarece avea febra 40. Precizez ca acest lucru se intampla frecvent , cam la 2sapt.a fost diagnosticat cu amigdalita iar in prezent infectia se pare ca a fost eliminata. intrebarea mea ar fi, sunteti pro sau contra operatiei de scotere a amigdalelor? am auzit diferite pareri si nu mai stiu ce sa cred. va multumesc frumos, Raluca Barsan.

Raspunsuri (4)

andrei178

acum 15 ani

Daca medicul a recomandat sa fie scoase, inseamna ca infectia este periculoasa si nu poate fi tratata optim cu medicamente. Daca nu a recomandat imperios acest lucru, poate face analiza sa vada daca exista microbi, virusi etc, cantonati la nivelul amigdalelor, pentru a face tratament-tzintit, cum se spune, nu la nimereala sau pe incercate, de asta revin episoadele de infectie. Numai Bine!

liliana239114451

acum 15 ani

Daca in urma exsudatului faringian se depisteaza streptococ beta hemolitic, care va fi rezistent la tratament, probabil se va recomanda operatia, amigdalita. I-as recomanda intai sa incerce cu vaccin antigripal fie injectabil fie medicamentos (bronchovaxom sau luivac). Daca nici dupa acestea, administrate corect sensibilitatea nu se amelioreaza, probabil operatia va fi solutia corecta.

Margareta Maria

acum 15 ani

buna,
nu sunt cadru medical. deci, din experienta proprie - am avut mai toata copilaria amigdalele inflamate, mereu am facut tratamente cu antibiotice. Pe la 19 ani din nou, dar de data asta infectia nu mai putea fi oprita decat cu antibiotice f. puternice, asa ca am facut operatie. Parintii mei nu au vrut sa ma opereze mai devreme, desi li s-a recomandat. In consecinta, infectiile repetate de la amigdale mi-au afectat inima -nu e grav, insa ar fi fost mult mai bine daca opratia se facea mai devreme. Deci, daca se pune problema asa, eu zic sa va ganditi si la posibilitatea asta.

costi

acum 8 ani

buna seara de o luna am amigdalele foarte inflamate ma doare in gat si am gatul usat am luat tantum verde faringosept de geaba e la fel