Amigdale inflamate , va rog sa-mi raspundeti

Durere gat

Postata de sherifmd cu 12 ani in urma.

Buna ziua , am o problema cu amigdalele , seara dupa ora 12 se inflameaza , dureri de gat si abia de mai pot bea apa si dimineatza pe la 10- 11 devine la normal , nu am baut nimic pana acuma , atibiotice sau alceva , de obice nu beau pastile in genere , Am imunitatea puternica racesc rar o data la 2-3 ani insa acuma amigdalle i-mi dau bataie de cap . Nu am fost inca la medic si asa continua de vreo 10 zile si tot timpul pe parcursul noptii se inflameaza . Ce ar putea fi si ce ar trebui sa beau ? Ce antibiotice , va rog sa ma ajutati .

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Medicul specialist orl poate stabili tipul faringitei sau faringoamigdalitei(virala sau bacteriana) si investigatiile necesare(exsudat faringian si antibiograma).
Evitati expunera la fum de tigara (pasiv sau activ), praf, condimentele, acriturile (bors acru, muraturi).Consumati lichide calde (nu reci si nici fierbinti) precum ceaiuri, supe, consumati alimente semisolide (piure , supe) .

laly

acum 12 ani

man nu prea le am dar dak as sti te-as ajuta