Am un copil de 4 ani si o doare foarte tarre gatul?

Durere gat

Postata de MihaelaB cu 3 luni in urma.

Durere de gat foarte tare

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Durerea de gat la copii poate fi cauzata de o serie de factori, inclusiv infectii virale, infectii bacteriene sau iritare cauzata de aerul uscat. In majoritatea cazurilor, durerea de gat se amelioreaza de la sine in cateva zile. Insa, daca durerea este severa, este insotita de febra, dificultati de inghitire sau respiratie, este recomandat sa vizitati medicul cat mai curand posibil.

Pentru ameliorarea durerii, puteti incerca unele metode la domiciliu precum: oferirea copilului de lichide caldute (ceai sau supa), evitarea expunerii la fum de tigara sau aer uscat si folosirea unei solutii saline pentru gargarisme.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru fiica dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/orl

Articole utile
sfatulmedicului.ro/Durerea-si-inflamatia-gatului/durerea-in-gat_9310
sfatulmedicului.ro/Faringita-si-amigdalita/8-remedii-pentru-ameliorarea-durerii-in-gat_9913