afectiuni ale gatului

Durere gat

Postata de wendy10 cu 13 ani in urma.

domnule doctor acum 1an am inghitit un fir de par lung,am mers la un consult dar mi s-a spus ca nu este in gat .L-am simtit mereu in gat dar acum nu mai pot nici respira bine.Va rog sa-mi spneti daca exista o radiografie sau altceva la care se poate vedea parul .Unde pot merge pentru a rezolva aceasta problema?

Raspunsuri (10)

Dr. Georgescu Cristian

acum 13 ani

buna seara,

din cate stiu eu, la o radiografie nu aveti cum sa il gasiti. totusi, eu cred ca de mult timp nu mai este acolo acel fir de par. daca era acolo de 1 an de zile, pana acum sigur problema evolua in vreun sens. daca totusi aveti dubii, puteti merge la un consult ORL sau gastroenterologic unde va poate face o investigatie numita: endoscopie digestiva superioara in cazul in care s-a indreptat catre stomac, sau bronhoscopie in cazul in care s-a indreptat catre plamani

va urez o seara buna

andreea

acum 13 ani

Eu cred ca este o problema psihologica.

alexandru C

acum 13 ani

sigur este digerat de atunci mergi la
1. ORL sa nu fie ceva pe corzile vocale-mai ales daca esti fumator-CANCER!!!
2. endocrinologie-poate fi o jena legata de tiroida mai ales daca iti este cald cand celor din jur nu i se intampla la fel
sau
3. in cel mai bun caz o sedinta de psihoterapie te va convinge ca este doar o iluzie

wendy10

acum 13 ani

la ORL am fost si mi-au dat sa fac radiografie la plamani si ecografie pentru glanda tiroida.Nu am ajuns inca pentru ca nu m-am putut invoi de la servici.Cred ca o sa fac si bronhoscopie poate asa o sal depisteze.Nu sunt nici fumatoare si nu am fumat niciodata.Va multumesc pentru raspunsuri si pentru sfaturi.

george

acum 13 ani

NATRIUM MURIATICUM remediu homeopatic,simptom caracteristic senzatia de par pe limba.
Merita incercat e ieftin si fara efecte secundare.30 CH sau 15 CH.
http://www.homeopathyandmore.com/forum/viewtopic.php?t=314

Ella

acum 13 ani

Nu este vorba de fir de par este doar senzatia . Daca inghiti fire de par acestea se digera si se elimina - nu raman in gat.
Ceea ce simti poate fi o cauza locala pe care inca nu ai descoperit-o fiindca nu ti-ai facut investigati mai amanuntite - consulta medicul de familie pentru : o endoscopie digestiva superioara ( pt esofag, stomac), ecografie tiroidiana ,si o radiografie la plamani fata si profil. Si apoi dupa ce ai facut ceea ce iti recomanda medicul de familie, ramane sa excluzi o cauza psihologica

predescu mariana

acum 12 ani

buna de citeva zile am senzatia de nod in git,ce credeti/

tyby

acum 11 ani

imi pocneste maru luia adam si am fost la un doctor orl si mi-a spus ca am rosu in gat si ca ar fi o faringita cronica,am luat antibiotice ,am facut gargara cu ceai de musetel dar tot nu mi-a trecut , iar intr-o noapte am scuipat galben mai deschis . ce sa fi oare ?

tyby

acum 11 ani

am uitat sa va mai spun ca ma sufoc noaptea si ziua cand adorm , va rog frumos dati-mi un sfat

Torok

acum 11 ani

Cu siguranta este o problema de psihiatrie sau endocrinologie,aceasta doar medicul poate constata