adenopatie latero-cervicala

Durere gat

Postata de Stoica14 cu 13 ani in urma.

buna ziua,in urma cu aproximativ 10 zile m-am trezit cu un ganglion inflamat pe partea dreapta a gatului,mentionez ca avea aprox 1,5 cm,era ovalar(ca o capsula de antibiotic)si doar in prima zi a fost dureros/sensibil,limitandu-mi oarecum si miscarile capului si gatului.mi s-a recomandat de catre medic antiinflamator (ketoprofen) si am observat doar disparitia durerii si micsorarea ganglionului in sensul efilarii lui,dar forma si dimensiunile si le-a pastrat oarecum. am pus inflamatia respectiva pe seama unei viroze respiratorii subacute,este corect?ar trebui sa ma ingrijorez?cui sa ma adresez mai departe?multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Ganglioni exista si au rolul de aparare a organismului contra diferitelor infectii . Cel pe care-l descrieti d-vs s-a marit datorita unei infectii acute in regiunea gatului. Daca nu cedeaza consultati un medic ORL pentru diagnostic si tratament al eventualului focar de infectie.

iulia

acum 11 ani

buna am un baietel de 3 ani in urma cu 3 saptamani cam asa i-am gasit un ganglion la gat partea pe dreapta este vizibil i-am facut tratament cu antibiotice si e tot la fel i-am analize hlg,vsh,sideremie,exudat faringian toate analizele i-au iesit bune.Va rog sa imi spuneti ce ar trebui sa fac ca nu m-ai stiu.