De ce mă doare daca mi-a tratat dintele?

Durere de dinti

Postata de Dascălu Mirela cu 3 luni in urma.

Am fost la stomatolog mi a pilit dinți mi a scos nervii mi a pilit chiar și gingia este normal,și nu numai asta dinți mă dor la atingere deși a trecut 3 zile de la procedura

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Durerea dupa tratament dentar poate fi destul de comuna, deoarece procedurile dentare pot provoca o anumita cantitate de inflamatie si iritatie in gura, care pot duce la durere. Totusi, daca durerea persista sau se agraveaza, ar trebui sa va intoarceti la dentist pentru o evaluare ulterioara.

Este posibil sa existe o infectie sau sa fie necesare ajustari suplimentare la lucrarea facuta. Nu este neobisnuit ca dintii sa fie sensibili la atingere, mai ales daca nervii au fost scosi sau gingiile au fost afectate. Daca nu se observa nicio imbunatatire dupa cateva zile, este important sa treceti pe la dentist din nou.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Profilaxia-in-stomatologie/cum-poate-fi-ameliorata-durerea-de-dinti_8865
sfatulmedicului.ro/Profilaxia-in-stomatologie/calmati-durerile-de-dinti-cu-tratamente-naturiste_445