Chist la maxilarul stang. Ce pot face?

Durere de dinti

Postata de Utilizator11528849912 cu 5 ani in urma.

Salut. Am un chist la maxilarul stang care a crescut destul de mult in ultimele 3 zile de cand l'am descoperit, pana in punctul in care simt presiune in toata zona, mai ales cand misc gura. Este oarecum intre radacina si carne fiind situat chiar pe os din cate simt. Tin sa precizez ca am avut o masea cariata si mi s'a scos nervul la ea dar nu am mai plombat'o din p***ae si dintele s'a rupt lasand radacini in urma si canalul expus. Chistul are o forma ciudata, este rotund dar spre margini este lat ca si cand osul s'ar umfla langa el. Exista medicamente care il pot incetini sau scadea (am incercat comprese cu apa calda, ma gandesc la antiinflamatoare acum)? Cam cat m'ar costa o operatie? Care zunt riscurile daca nu fac nimic?

Raspunsuri (1)

alexa_866

acum 4 ani

Si eu am avut un chistulet, dar am scapat usor de el. Mergeti la un control sa va vada un specialist, poate este ceva minor care se trateaza fara incizie. Daca nu aveti un medic la care mergeti regulat, va recomand clinica ****, aici gasiti medici foarte buni, pentru orice problema dentara.