Buna ziua?

Durere de dinti Parodontita

Postata de IspAlexandrina cu 4 ani in urma.

Buna ziua,vin și eu cu o problema minora
Dar cred ca e o problema mare
Acum ceva timp au început sa mi se miște unii dinti din partea de jos a maxilarului,țin sa precizez ca ma și dor când beau apa rece sau ceva puțin rece,se mișcă și cei de sus însă nu așa rău ca cei de jos
Acum vreo 2 luni am fost la dentist,i am spus ca mi se mișcă unii Dinți de jos,și ca nu m am lovit acum ceva timp,dansa credea ca asta e problema Mișcării lor,lovitul însă țin sa precizez ca ma spăl pe Dinți foarte des,dar mai uit uneori.Dansa mi a spus sa fac o radiografie dentară însă nu a adus vorba de nici o parodontoza (cam asta tin sa cred eu ca am din ceea ce mi se întâmpla)atunci când s a uitat pe radiografie,absolut nimic(atunci m a pus sa fac radiografie pentru a vedea dacă mi scoate o măsea care era “mâncata”de carie.
Am nevoie de ajutor
Am niște întrebări,o sa mi scoată dinții care se mișcă,mai pot fii salvați???
Mi e foarte teama sa mi fie scoși,sa rămân de la vârsta de 19 ani fără Dinți..
Și sa mai spun încă ceva,am observat ca măseaua pe care a scos.o era măcinată înăuntru,după ce mi s a scos după câteva zile mi au ieșit câteva Bucăți din gaura unde a fost maseaua

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Afectiunile-cavitatii-bucale/specialistii-ne-sfatuiesc-cum-sa-facem-fata-dintilor-sensibili_5141