dureri de cap bruste ?

Durere de cap

Postata de Utilizator11699387797 cu 6 luni in urma.

periodic , mi se instaleaza dureri de cap care variaza in intensitate , de cele mai multe ori in spatele capului, apoi se muta durerea in varful capului iar uneroi spre tample , ma streseaza foarte mult si nu stiu daca ar putea fi un motiv de ingrijorare sau poate fi legat de altceva mai putin grav, tin sa mentionez ca sunt o persoana care se gandeste la cele mai rele scenarii cand mi se instaleaza durerea de cap

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Durerile de cap pot avea multiple cauze si este important sa consulti un medic pentru a primi un diagnostic adecvat. Exista cateva posibilitati de cauza pentru simptomele pe care le-ai descris, cum ar fi tensiunea musculara in zona gatului si capului, stresul, oboseala sau chiar migrena.

In cazul in care te ingrijoreaza si te simti stresat legat de aceste simptome, este recomandat sa consulti un medic sau un specialist in neurologie. Ei vor putea sa-ti faca o evaluare mai detaliata a simptomelor tale si sa-ti ofere un diagnostic corect.

Pana atunci, incearca sa identifici eventualii factori declansatori ai durerilor de cap (pozitii incorecte la birou, stres, lipsa somnului etc.) si vezi daca poti face schimbari pentru a le evita sau a le minimaliza. De asemenea, poti incerca sa te relaxezi folosind tehnici precum meditatia, respiratia profunda sau exercitiile de streching care pot ajuta la reducerea tensiunii musculare.

Asigura-te ca dormi suficient si ai grija de sanatatea ta in general, astfel incat sa reduci riscul aparitiei durerilor de cap. In cazul in care simptomele persista sau se inrautatesc, nu ezita sa consulti un specialist.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Cefaleea-si-migrena/cand-semnifica-durerea-de-cap-o-urgenta-medicalai_8326