de ce ma dor capul si urechile ?

Durere de cap

Postata de Mihaela Camelia cu 2 luni in urma.

de ce ma doare capul si urechile cand merg cu masina?
simt asa o presiune pe cqre in urma cu ceva timp nu o simteam si ma doare fruntea:(

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Durerile de cap si de urechi, in special in timpul deplasarilor cu masina, pot avea multiple cauze. In primul rand, ar putea fi vorba de migrene sau de o alta forma de cefalee (durere de cap). In al doilea rand, poate fi vorba de o infectie la nivelul urechilor, cum ar fi otita. De asemenea, o alta posibila cauza ar putea fi presiunea atmosferica in interiorul masinii, care este diferita fata de cea la care esti obisnuit. Aceasta presiune modificata poate afecta urechile si poate provoca durere.

Simptomele tale pot indica si o problema legata de sinusuri sau Eustachian tubes, care permit reglarea presiunii in urechi. Acestea devin adesea blocate in timpul racelilor sau alergiilor, ceea ce poate provoca sentimentul de presiune in cap si durere la nivelul urechilor.

Recomanda vizita la un medic pentru un diagnostic corect. In functie de simptomele tale, este posibil sa fie necesar un consult de specialitate. Daca durerea de cap este foarte severa sau daca persista, este recomandat sa te adresezi unui medic neurolog. Daca problema pare sa fie legata de urechi, este indicat un consult la un medic ORL (otorinolariongog).

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:https://www.clickmed.ro/medic/neurologie, https://www.clickmed.ro/medic/orl

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Cefaleea-si-migrena/cum-sa-identifici-corect-si-sa-tratezi-durerile-de-capi_16990
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-urechii/durerile-de-urechi-cauze-simptome-si-tratament_14890