Cum pot scapa de durerea de cap alaturi de care se mai adauga simptomele din text?

Durere de cap

Postata de AndreiA cu 2 ani in urma.

Bună ziua.
În luna februarie am fost implicat într-un scandal destul de grav care m-a lasat cu anumite sechele.
Initial nu le-am bagat de seama si nu credeam ca îmi va afecta viata de zi cu zi dar am inceput sa observ ca sunt un pic mai grave.

Totul a început în momentul în care in timpul scandalului am inceput sa tremur incontrolabil, simteam o durere profunda in partea dreapta si stanga a capului, simteam cum îmi fuge pamantul de sub picioare si aveam o greutate foarte mare în a realiza în ce loc ma aflu si nu mai puteam sa vorbesc coerent. Initial celelalte persoane au crezut ca sunt semnele unui AVC dar spre usurarea noastra, nu a fost cazul.

De atunci am o constanta durere de cap care este medie in părțile din stanga si dreapta si am observat ca am o greutate foarte mare în vorbire si nu exista o anunita coerenta, la fel si in gandire, în sensul în care taskurile pe care le faceam inainte de scandal cu usurinta acum le simt imposibile sau în momentul cand vorbesc pe langa balbait pierd foarte usor cuvintele. Ce am mai observat este legat de o anumita presiune în zona tamplelor si anumite momente în care imi pierd echilibrul sau simt ca nu mai pot sta în picioare.
Si memoria din ce am observat a fost afectata. Daca o persoana încearcă sa vorbeasca cu mine sau sa imi transmita anumite informatii, chiar daca stau cat pot de atent la acea persoana, daca ma intreaba ulterior despre ce am vorbit eu nu îmi pot aduce aminte.

Care ar putea sa fie cauzele medicale la toate aceste simptome? Cum se pot ameliora?

Recunosc ca nu am fost sa fac un CT sau un RMN deoarece nu crezusem ca este ceva grav.

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Accidentul-vascular-cerebral/avc-silentios-este-posibil-sa-ai-un-accident-vascular-cerebral-si-sa-nu-_17798