Am o durere de cap foarte rara pentru mine. Ce poate fi?

Durere de cap

Postata de AndreeaV cu 7 luni in urma.

Buna ziua. Sunt Andreea am 25 de ani, de un an sunt in Spania. De duminica seara a inceput brusc durerea cand stateam in pat. Se simte ca si cum cineva mi ar da cu un ciocan in cap. Doare tare cateva secunde apoi trece de tot, apoi iar si iar la fel. Durerea este fix in acelasi punct, de la crestetul capului un pic in dreapta, in mijlocul capului. Luni am luat un vimovo cu care nu mi a trecut, iar azi am luat ilvico care este un paracetamol cu cafeina. Inca continua loviturile. Medicul meu de familie din ro mi a zis sa merg la neurolog. Aici sunt inscrisa la un medic de fam de stat, iar pana ajung eu la neurolog aici posibil sa mai treaca vreo luna, doua. Poate a mai patit cineva asemanator si stie ce ar putea fi?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Exista cateva posibilitati care ar putea explica aceste simptome. Unul dintre motive ar putea fi migrena. Migrenele pot provoca dureri intense de cap, de obicei pe o parte a capului si, uneori, pot fi insotite de alte simptome precum sensibilitate la lumina sau zgomot, greata si varsaturi. Totusi, este important sa consulti un medic pentru a primi un diagnostic corect si un tratament adecvat.

In plus, poti incerca sa identifici orice factor declansator care ar putea provoca aceste dureri de cap. De exemplu, anumite alimente, stresul, lipsa de somn sau schimbarile bruste ale rutinei tale pot fi implicate.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Cefaleea-si-migrena/cand-semnifica-durerea-de-cap-o-urgenta-medicalai_8326