Durere de picior - zona glezna și degete?

Durere cronica Reumatisme degenerative Osteoartrita Oase si articulatii
+1
Vezi toate grupurile

Postata de Utilizator21540973705 cu 3 ani in urma.

Buna ziua. In urma cu 3 ani mi-a apărut o durere, umflatura și inrosire doar in punctele unde doare mai tare la picior zona glezna + degete. Aceasta problema o am de 2-3 ori pe an și cedează numai la antiinflamatoare (foarte greu) și mă ține în pat circa 3 săptămâni. (Nu pot calca in picior). Menționez că în momentul de fata sunt carantinat, am dureri mari, iau Vimovo 1dimineata și 1 seara. Ce credeți că m-ar putea ajuta până ajung la medic? pS durerea apare la un picior într-un an, apoi la celalalt anul viitor și așa. Anul trecut am avut această problema și la mana.
Din ultimile analize reiese că nu ar fi reumatism - factorul reumatoid normal, in schimb am un VSH mărit (30), PCR normal, ASLO 200, HLG normala, calciu, mg, sideremie normale, acid uric normal.

Raspunsuri (2)

Utilizator21540973705

acum 3 ani

Menționez că am stări de leșin când apar durerile - mă albesc la fata, amețesc și mi se incetoseaza privirea.

Dr. Marius Uscatu

acum 3 ani

Buna ziua
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul:
- sex, varsta, greutate/inaltime
- status ocupational si eforturi practicate
- antecedente traumatice, reumatologic/inflamatorii, metabolice etc.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior