gastrita antrala hiperacida?

Duodenita gastrita

Postata de MembruMobileApp1508914766 cu 6 ani in urma.

As zice ca aveam dar de fapt inca am gastrita antrala hiperacida. Am luat tratament timp de patru luni cu nexium dimineata si aloe vera pe stomacul gol si debridat de trei ori pe zi.Pe langa astea, regim: banane,oua,lapte,branza,supa,orez,carne,legume fierte..si in fine, ce presupunea regimul de gastrita. Pe tot parcursul tratamentului, durerile nu au incetat si le aveam dimineata. Acum, dupa ce tratamentul s a incheiat, durerile au revenit( arderi in stomac si presiuni asemanatoare celor menstruale). Nu e ok, nu inteleg ce se intampla si de ce nu e nicio schimbare.As continua tratamentul, dar daca pana acum nu a functionat.. poate trebuie schimbat. Orice raspuns m ar ajuta, va multumesc! (20 ani)

Raspunsuri (5)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/sfaturi-pentru-controlul-aciditatii-gastrice_9250

claudia484

acum 5 ani

Buna ziua,
si eu am gastrita antrala, diagnosticata din noiembrie 2017. In tot acest timp am luat tratament Nexium si Venter timp de 2 luni, cu o pauza de 2 saptamani intre si pot spune ca nici eu nu ma simt bine. Durerea si presiunea aceea despre care vorbiti le am si eu, poate am 10-14 zile in care ma simt bine, urmate de o saptamana-doua in care durerea si presiunea sunt prezente. Am luat suplimente pentru stomac, am baut suc si gel de aloe vera, suc de morcovi, de varza, ceaiuri, evit alimentele iritante interzise, insa nu reusesc sa imi restabilesc starea de 100% bine. Am fost la o noua consultatie, iar medicul mi-a prescris un tratament pentru 3 luni: Omez, Venter si pentru cateva zile Motilium. Ramane de vazut. Chiar este descurajanta aceasta afectiune, pare ca nu se mai vindeca...
Dvs. cum va simtiti acum?

cristinac

acum 4 ani

Buna ziua! Ati rezolvat cu gastrita? Ce tratament v-a ajutat? Multumesc!

cristi

acum un an

si ieu am ceasi problema o gastrita antrala cu ce ai tratato pana la urma ?multumesc.

Utilizator21642326436

acum o luna

Bună ziua. Sunt profesor pensionar și am 76 de ani. Am efectuat, în ultimii ani, 3 gastroscopii și am fost diagnosticat cu gastrită antrală congestivă incipientă, hernie hiatală incipientă și esofagită de reflux. Am dureri, aproape permanente (uneori însoțite de stări de greață și, rar, vărsături), în partea stângă a abdomenului, sub coastă. Am urmat tratament cu Gastrofait, Nexium și Debridat. Cât timp am luat Gastrofait, durerile s-au mai calmat (asta a fost anul trecut), dar acum durerile au revenit, parcă mai puternice. Sunt programat săptămâna viitoare (joi, 21 martie), la o gastroscopie și voi reveni cu detalii. O zi bună și sănătate!