Dop de ceara sau apa neeliminata?

Dopul de ceara in ureche

Postata de MembruMobileApp1481130296 cu 6 ani in urma.

Buna ziua, am o mare problema cu urechea stanga. Ieri am mers la piscina si mi-a intrat multa apa in ambele urechi. Urechea dreapta nu are nicio problema dar cea stanga e complet infundata si nu aud absolut nimic cu ea. De asemenea am facut ieri greseala de a baga un betisor de urechi in speranta ca o pot desfunda insa cred ca m-am lovit si acum ma doare locul respectiv daca bag degetul inauntru. Am incercat sa sar intr-un picior, sa usuc apa cu aer cald si otetul cu spirt l-am incercat insa nu se desfunda sub nicio forma. Toata noaptea am dormit pe partea stanga pentru ca poate printr-un miracol apa iese dar nu a iesit. Cred ca am facut un dop de ceara fiindca in momentul in care casc sau sughit simt un blocaj in ureche. Cum as putea elimina dopul de ceara fara sa merg la medic?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-urechii/cerumenul-sau-dopul-de-ceara-din-urechi_7977