Zgomote in ureche

Diverse

Postata de ylos cu 12 ani in urma.

In urma cu 2 saptamani mi s-a intamplat ca in urechea stanga sa simt ceva,e un zgomot deranjant care mi-a dat impresia ca am ceva in ureche.E ca si cum as avea o insecta care se misca.A durat cateva ore in ziua respectiva si m-a mai deranjat un pic si ziua urmatoare dar apoi s-a linistit.Astazi insa,de circa 2 ore,in urechea dreapta aud/simt acelasi lucru.E ca si cum as simti pulsul,nici nu stiu cum sa explic.Insa uneori are intensitate diferita.Mentionez ca e exclus sa am ceva in ureche,o insecta sau altceva...Si nu am nici un alt simptom.

Raspunsuri (14)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Tinitusul (tiuitul urechilor) este una dintre cele mai importante manifestari otoneurologice. Apare in: traumatisme ale urechii;corpi straini auriculari; dop de cerumen; expunerea acuta sau cronica la zgomote; infectii ca otita externa, otita medie, mastoidita; neurinom (surditate unilaterala); ateroscleroza vaselor din urechea medie sau interna; vertij Meniere.
Tinitusul poate aparea si in hipertensiune arteriala, migrena. daca devine persistent si pulsatil (odata cu bataile inimii) poate fi vorba de un anevrism arterial, ateroscleroza carotidiana.

ylos

acum 12 ani

Va multumesc foarte mult pentru raspuns.Nu e vorba de traumatism sau raceala cred eu pentru ca am avut la ambele urechi in perioade diferite.Mai mult ca sigur este de la tensiunea arteriala,fiindca simt si o presiune foarte puternica in cap si in mod special asupra urechilor.Daca va persista zilele acestea voi merge la medic.Multumiri inca o data.O seara buna si multa sanatate va urez dna dr Cristian.

andrei

acum 11 ani

Am si eu aceasi problema aud un sunet in urechi care zici ca ajunge pana in creier nuh mai suport noptile pentru mine i un chin am nevoaie de ajutor.Au acest sunet de 10 lunii::((:(

Ametista

acum 10 ani

e posibil ca le persone care aud sunete in ureche sa fie torturate electronicamente, pot fi atacuri cu raze microonde, V2K.

andreea

acum 10 ani

Am si eu acest zgomot in ureche de 2 luni de zile. Simt non-stop in ureche un aer pulsat. Nu stiu ce sa mai fac. Am fost la orl si nu miau gasit nimic. Am fost si la spitalu 9; nici ei nu miau gasit ca am crezut ca am ceva la cap. Miam facut si tomograf si tot asa ma simt. Nu stiu ce sa mai fac. Viata mea e un chin. Va rog sami dati si mie un sfat ce pot sa fac sa scap de zgomotu asta

Andres

acum 10 ani

Buna ziua,ati scapat de tiuit???

Cora

acum 2 ani

Buna seara ! Spuneti-mi va rog dacă ați scăpat de zgomotul din ureche ! Eu îl am de aproape doi ani și nu știu ce sa mai fac .

MirceaZ

acum 9 ani

Am exact aceeasi problema la urechea stanga. Este un zgomot continuu de fond pe care nu il mai suport, il am de 6 luni.
Prima data am spus ca e raceala, apoi am crezut ca e tensiune, stres.. fumat/alcool dar nu e de la niciuna.

Un sfat mi ar fi de bun augur

Multumesc

Ramirez

acum 9 ani

Aceeasi problema o am si eu la urechea stanga, e infundata si un zumzait continuu, zici ca am venit din club si am stat in muzica aia tare...de 2 zile am problema asta...am mai patit asta acum 1 luna jumate...

Gabriel

acum 9 ani

Am si eu o problema asemanatoare. Dupa o raceala puternica atunci cand inghit se aude un zgomot asemenea unui fâşâit.E destul de deranjant si nu gasesc nicio solutie sa scap de el. Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

mihai

acum 9 ani

Buna ziua,as vrea sa stiu daca v-ati rez, probl, si la ce doctori ati fost.Multumesc.

angela

acum 9 ani

D-na doctor Irina Cristian , cum procedez in cazul tinitusului , unde ar trebui sa merg , la neurolog ? nu mai suport acest zgomot in urechea stinga, va rog sa ma ajutati !

marius

acum 8 ani

De fiecare data cand pun capul pe perna aud ticaitul ceasului pe partea stanga sau dreapta depinde cum imi asez capul.

mihai

acum 8 ani

Buan ziua.am si eu o o problema.am un zgomot inctinu de o luna si ceva.am fost si orl si mea slus ca am deviatie de sep.si trebuie sama operz..iar acum am si zgomote cand misc oichii.ma poate ajuta cineva??