Yaz

Diverse

Postata de Ciufix cu 12 ani in urma.

Am si eu o nelamurire. Este a2a luna de cand i-au ac Yaz,mai am 5 pastile pana ajung la cele albe,placebo. Dar vreau ca marti sa plec la mare si as vrea sa stiu daca pot sa fac cumva sa nu imi mai vina menstruatia sau sa o intarzi 3zile. Imi puteti spune daca se poate? Tin sa mentionez ca luna trecuta mi-a venit 3zile dupa ce am luat a3a pastila placebo,dar in rest nu mi-a mai venit. Ma multumesc.

Raspunsuri (7)

ina

acum 12 ani

Poti sa nu mai iei pastilele placebo si incepi o noua folie. Nu e prea recomandat dar e singura solutie

Ciufix

acum 12 ani

Fara sa fac pauza?

laura

acum 12 ani

Fara sa faci pauza..daca o faci,iti va veni menstra...

Ciufix

acum 12 ani

Pai si dupa cand o sa imi mai vina menstruatia? Scuza ca pun asa multe intrebari,dar din cate stiu eu in perioada cand i''au pastilele placebo imi curge un fel de menstruatia si asta inseamna ca nu sunt gravida.

laura

acum 12 ani

Intarzierea ciclului menstrual: ce trebuie sa stiti
"Chiar daca nu este recomandat, puteti sa va intarziati cidul menstrual daca nu luati comprimatele placebo de culoare alba din aI patrulea rand si treceti direct la urmatorul blister YAZ si il terminati. Puteti prezenta o sangerare usoara sau asemanatoare menstruatiei in timp ce utilizati aI doilea blister. Terminati al doilea blister luand cele 4 comprimate albe din aI patrulea rand. Incepeti apoi urmatoruI blister.
Puteti sa va adresati medicului pentru recomandari inatnte de a decide sa va intarziati ciclul menstrual."

Asta scrie in prospect...nu mai iei cele placebo,si incepi urmatoarea folie,imediat dupa ce ai terminat folia precedenta(fara cele albe)..menstra iti va veni,dupa terminarea celui de al doilea blister..dar atentie ca poti sa ai o sangerare in timpul celui de al doilea blister,si cel mai bine sa ceri sfatul medicului..tu decizi..

Ciufix

acum 12 ani

Bine,multumesc mult!

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

intradevar dupa cum s-a scris si mai sus, metoda de intarziere a ciclului este cea corecta. daca nu mai aveti prospectul si doriti sa stiti mai multe informatii, il puteti gasi si pe acest site unde ne-ati scris, urmand acest link: //sfatulmedicului.ro/medicamente/yaz_16937

va urez o zi buna