Voma galbena si amaruie

Diverse

Postata de gya_gutu cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
De doua luni m-am operat de colicist (nu mai am fiere), insa de 2 zile vomit apos, galben si foarte amar? Stie cineva care ar putea fi cauza? In acest moment iau urmatoarele medicamente: nettacin si vigamox (am facut conjunctivita). Ma gandesc ca acestea ar putea fi cauza...sau ficatul
Astept raspunsul Dumneavoastra, sa ma duc la medic, este ceva grav????

Multumesc mult!
Georgiana

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Colecistectomia presupune eliminarea chirurgicala a veziculei biliare a carei rol este de "depozit"al secretiei biliare; secretia este continua iar in timpul meselor, vezicula biliara varsa o cantitate mai mare de bila , necesara digestie. In lipsa veziculei biliare, pentru digestia alimentelor nu se mai foloseste decat cantitatea de bila secretata atunci. Astfel, aparitia varsaturilor poate fi cauzata de acest lucru, pentru care se indica respectarea unui regim.
De asemenea, se descrie un sindrom postcolecistectomie care se manifesta prin balonare, dureri in partea superioara a abdomenului care poate fi cauzata de litiaza restanta, inflamatia ductului cistic, disfunctia sfincterului Oddi( componente anatomice locale pericolecistice).
Va recomand sa respectati un regim de protectie biliara; in cazul aparitiilor durerilor, a febrei si a varsaturilor este indicat sa consultati un chirurg ( de regula, cel care v-a opera).

gya_gutu

acum 11 ani

Multumesc mult pentru raspuns. Eu am respectat regimul dat de medic, nu m-am abatut de la el. O sa il contactez pe medicul chirurg.
O zi frumoasa!

prepelita tudorel

acum 11 ani

Buna ziua, o data pe saptamina vomit galben doar dimineata cind merg sa ma spal pe dinti,sau cind consum alcol,vomit tot galben as vrea sa tin un regim,dar ce sa maninc,?si ce fructe sa maninc daca e fierea?am 35 de ani,si sunt foarte mincacios de fel.VA MULTUMESC