veri gradu 2

Diverse

Postata de niceandsimple cu 12 ani in urma.

verii de gradul 2 au ceva comun in structura adn-ului sau gene comune ... ? se pot casatorii?

Raspunsuri (70)

De pe Google

acum 12 ani

ÎNTINDEREA RUDENIEI

În general, relaţiile de rudenie sunt relevante doar în măsura în care determină efecte în plan juridic. De exemplu, căsătoria între rude până la gradul al patrulea inclusiv este oprită. De asemenea, nu pot fi ascultaţi, ca martori, într-un proces rudele până la gradul al treilea inclusiv sau, în caz de divorţ, copiii pot fi încredinţaţi unor rude, nespecificându-se gradul de rudenie al acestora.

De pe Google

acum 12 ani

EFECTE ALE COSANGVINĂRII

# Cel mai afectat este sistemul nervos central (creierul şi măduva spinării)

# Creşte foarte mult procentul celor care fac tuberculoză şi rahitism

# Multe boli de ochi, unele dintre ele congenitale şi ireversibile

# Retardare mintală, oligofrenie (multe dintre aceste maladii sunt specifice comunităţilor de pemi şi de craşoveni)

# Sistemul osos este grav afectat: luxaţii de şolduri, defecte ale degetelor, deformări ale mâinii

# Toate organele şi sistemele genetice sunt supuse malformaţiei

# Pericolul bolilor degenerative creşte cu cât este mai apropiată înrudirea

# În cazul cosangvinării de gradul I, între frate cu soră sau părinte - copil, tot al 4-lea nou-născut este foarte grav bolnav

Medic Epuran

acum 12 ani

Verii de gradul II sunt rude de gradul V. Legea interzice căsătoria între rude până la gradul IV, deci situaţia este la limita acceptabilităţii.

all08

acum 12 ani

verii de gradul II sunt rude de gradul VI

MembruMobileApp1472333736

acum 7 ani

Verii de gradul 2 sunt rude de gradul VI. Verii primari sunt rude de gradul IV si se pot casatori legal pt motive temeinice.

Utilizator11528964827

acum 5 ani

Biserica interzice casatoria intre veri de- al doilea

Utilizator11528964827

acum 5 ani

Verii de gradul II sunt rude de gradul al 7- lea. Biserica interzice casatoria pana ka gradul 7 inclusiv. Daca esti musulman , atunci e ok.

Andra

acum 12 ani

Verii de gr 2 sunt de fapt rude de gr VI, acestia au voie sa se casatoreasca si riscul de a avea un copil cu handicap este mic...si inca ceva verii de orice grad se pot casatori in Romania! cunosc cazuri de veri primari casatoriti si cu copii sanatori.

Alexandru

acum un an

Deci este ok să te căsătorești cu fata verișoarei lui mama? Eu nu mai înțeleg nimic

Andra

acum 12 ani

Verisorii de gr1= 12.5% gene in comun
Verisorii de gr2= 3.125% gene in comun
Verisorii de gr3= 0.781% gene in comun

Deci nu`s asa multe gene in comun la niciun grad de veri:P
Stai linistita daca faceti copii nu cred ca vor iesi cu probleme, civil aveti voie sa va casatoriti,iar la biserica va puteti casatori numai cu dispensa, sper ca te`am ajutat :*

Olga

acum 10 ani

Cred ca daca se iubesc doi verisori de gradul 2,si vor sa se casatoreasca,dumnezeu doar va binecuvinta cuplul lor.....Eu tot il iubesc pe verisorul meu de gradul 2,si el ma iubeste,sintem fericiti impreuna.El ma iubeste de mic si cu 10 ani in urma mi-a spus,am inceput o relatie,dar din cauza fricii de parinti,ne-am despartit.Au trecut 8 ani,eu m-am casatorit,am nascut o fetita,pe care am botezato in numele lui,dar cind ne-am intilnit,am inteles,ca dragostea noastra e prea mare pentru a o rata.Acum avem 2 ani decind sintem in doi,tot nu afisham tare relatia noastra,dar ne este bine in doi.Cred ca daca Dumnezeu ne-a reunit peste 8 ani de despartire El si nea binecuvintat dragostea.

iulian

acum 10 ani

daca mama mea si cu mama fetei pe care o iubesc sunt verisoare primare ,este posibila casatoria dintre noi ?

MembruMobileApp1472333736

acum 7 ani

Este posibila casatoria si cu verisoara primara, voi sunteti veri de gradul 2 si nu exista niciun impediment.

Saul

acum 10 ani

Tare bine ar fi daca Dumnezeu s-ar hotari sa nu mai schingiueasca limba romana...

ioio

acum 10 ani

Si eu plac un verisor de gradul al doilea,dar el crede ca e pacat sa fim impreuna.Chiar daca si el ma iubeste

soso

acum 9 ani

Tatal meu are un frate ,iar fratele acestuia adica unchiul meu are un baiat.(nepotul lui tata) Nepotul tatalui meu are o fata . Eu cu fata respectiva ce fel de rude suntem si ce grad de rudenie avem ? Biserica/Legea permite o casatorie intre mine si ea in astfel de situatie ?
As aprecia un raspuns corect din partea voastra .
Multumesc

Ana

acum 8 ani

Suteti rude de gradul 5. Va puteti casatori legal! Pentru a va casatori la biserica aveti nevoie de dispensa.

Robert

acum 9 ani

"Tatal meu are un frate ,iar fratele acestuia adica unchiul meu are un baiat.(nepotul lui tata)" = verisor , Eu cu fata respectiva ce fel de rude suntem si ce grad de rudenie avem ? R: Unichi - Nepoata , gradul de rudenie dupa cate cunosc eu ar fi 5, Biserica nu permite casatorile intre rude pana la grad-ul 7, din cate am inteles de la alti legea nu perminte pana la grad-ul 4.

Sara

acum 8 ani

Bunica mea are o sora vitrega.Sora ei are un fiu iar fiul are un baiat.El ma place si eu îl plac.Putem fi împreuna?

MembruMobileApp1472333736

acum 7 ani

Sunteti veri vitregi de gradul 2. Daca va iubiti puteti fi impreuna.

Pag 1 din 4