Vergeturi pe picioare?

Diverse

Postata de Utilizator11709421257 cu o saptamana in urma.

Bună seara!
De ceva timp mia ieșit vergeturi pe picioare. Euu nu avusesem niciodată dar, de când nu mai muncesc și am sta foarte mult mia ieșit și mie rușine sa port rochi mai sus de genunchi ca se vad. Cum pot scăpa de ele

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Vergeturile, cunoscute si sub denumirea de striuri, sunt linii fine care apar pe piele, de obicei pe zonele care acumuleaza grasime: abdomen, sani, coapse, fese. Sunt cauzate de o intindere rapida a pielii, asociata cu o crestere rapida in greutate sau in timpul sarcinii. Anumite boli precum sindromul Cushing sau medicamente precum cortip***azii pot de asemenea cauza vergeturi.

Vergeturile sunt inofensive si nu necesita tratament medical daca nu va deranjeaza din punct de vedere estetic.

Daca doriti sa diminuati aspectul lor, exista cateva optiuni de tratament pe care le puteti discuta cu medicul. Acestea includ tratamente topice precum cremele cu retinoid, terapia cu laser sau microdermabraziunea.

Niciun tratament nu poate elimina complet vergeturile. Mentinerea unei greutati sanatoase, adoptarea unei diete echilibrate bogata in proteine si vitamina C si hidratarea corespunzatoare a pielii pot ajuta la prevenirea aparitiei vergeturilor.

Daca aparitia vergeturilor este asociata cu alte simptome precum oboseala, slabire sau ingrasare rapida, daca apare pe zone ale corpului unde nu ti-ai marit in greutate sau daca vergeturile sunt largi si rosii, este recomandat sa discuti cu medicul.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Medicina-naturista/remedii-naturiste-care-sterg-vergeturile_3934
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/sfaturi-utile-pentru-a-scapa-de-vergeturi_16486
sfatulmedicului.ro/Ingrijirea-pielii/7-sfaturi-pentru-prevenirea-aparitiei-vergeturilor_16654