Varice

Diverse

Postata de monica342 cu 11 ani in urma.

Buna ziua.As dorii sa stiu daca este un tratament inpotriva varicelor si a capilarelor sparte.Mentionez ca am 35 de ani ,si am capilare sparte pe ambele picioare ,si pe pulpa stanga am o varice cat un bob de mazare ,si o vena cam de 10 cm serpuita care acum incepe sa se dezvolte se observa doar prin culoarea albastruie accentuata.Va multumesc . MONICA.

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Varicele sunt consecinta insuficientei venoase cronice, adica sangele din sistemul venos de la nivelul membrelor inferioare stagneaza. Tratamentul consta in evitarea statului in picioare timp indelungat ( sau sezut- munca de birou), efectuarea de exerecitii ale picioarelor care sa stimuleze circulatia venoasa ( contractia muschilor gambieri favorizeaza intoarcerea venoasa), purtarea ciorapilor elestici ( care ajuta la circulatia sangelui), tratament cronic cu detralex( ex) , iar in ultima instanta, cand varicele sunt evidente si mari, extirparea lor chirurgicala ( care insa nu garanteaza refacerea lor).

monica342

acum 11 ani

Mersul pe bicicleta magnetica(stationala)se poate ?Si cum se fac exercitii pentru contractia muschilor gambieri? Va multumesc pentru raspuns.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Da, mersul pe bicicleta cat si mersul pe jos, alergatul sunt indicate.

Rafael3

acum 11 ani

Vasele sparte (venectaziile si teleagiectaziile) se pot trata prin scleroterapie. Varicele se pot trata prin mai multe metode in functie de severitatea bolii si dorinta pacientului.
Cu stima,
Dr. Rafael Halpern
www.e-varice.ro
tel.0740.195.363

liliana

acum 10 ani

daca vrei ca picioarele tale sa arate bine, iti dau un sfat, nu te mai chinui cu tratamente naturiste, bicicleta si altele. Aceste varice nu se rezolva decat cu interventie chirurgicala. Iti recomand cu incredere pe dr. Mohamend Abu Baker si pe d-na Vali de la clinica Tulkaren. Sunt nemaipomeniti. Eu am fost la aceasta clinica si rezultatele sunt fff bune. Nu este adevarta ca se refac, cum spun unii, daca respecti ce zice doctorul rezultatele sunt f bune. Daca mai vrei si alte relatii : nr. meu de telefon 0746874501