Varice

Diverse

Postata de Dana123 cu 12 ani in urma.

Am observat pe gambe o accentuare a vaselor de sange si cred ca ar fi varice. Mentionez ca in familia exista cazuri. Cum as putea sa le tratez in stadiu incipient? Mentionez ca am 27 ani, greutate-60 kg, nu am fost insarcinata.Va multumesc!

Raspunsuri (2)

laura

acum 12 ani

Trebuie sa mergi la un chirurg vascular,sa-ti faca o ecografie Dopller venos,si apoi impreuna sa decideti ce fel de interventie este cea mai potrivita..

Medic Epuran

acum 12 ani

Ar fi recomandat în stadiu incipient:
1.evitarea statului prelungit în picioare
2.duşuri reci la picioare
3.purtarea de ciorapi elastici