valori hemograma

Diverse

Postata de oanaadriana cu 12 ani in urma.

Buna seara,

am facut analizele de rutina si la hemograma au iesit urmatoarele valori cu valori sub sau peste cele normale.Ma puteti ajuta cu o parere? multumesc frumos.
NE% 42,0
MO% 13,2
EO% 8,2
BA% 1,5
MO# 1,0
EO# 0,6%
MCV 97,1
MCH 31,8

Raspunsuri (5)

Dr. Achitei

acum 12 ani

Daca doar aceste valori sun modificate, presupun ca nr globulelor rosii, albe si trombocitelor este normal.
Aceste valori usor in afara limitelor normalului ne arata o disproportie a formulei leucocitare, din care se remarc o crestere a eozinofilelor, ce poate fi intalnita in boli alergice sau parazitoze.
Mai remarc un volum mediu eritrocitar usor crescut si o concentratie de hemoglobina la limita superioara, greu de interpretast in afara unui context

oanaadriana

acum 12 ani

Buna seara,

Multumesc pentru amabilitatea de a imi da un raspuns.Va rog, in limita timpului Dvs disponibil, sa imi transmiteti in privinta contextului cu ce alte date pot fi de ajutor.Am fost sa imi fac analize de sange, iar din analize, doar aceste valori au iesit plus sau minus decat ceea ce ar fi fost in valori normale.Cei de la spital, au emis posibilitatea unei contaminari cu giardia, insa eu nu am niciun simptom specific.Multumesc mult.

oanaadriana

acum 12 ani

Buna seara,

multumesc in primul rand pentru amabilitate.In privinta contextului, nu stiu exact ce detalii va pot oferi.Am fost sa imi fac analizele prin prelevare de sange, doar pentru a le face, fara vreun simptom anume.Multumesc mult!Cei de la spital mi-au comunicat ca poate fi giardia, insa eu nu ma incadrez in stereotipitul simptomelor unei astfel de "infectii", de aceea mai vroiam o opinie.

Dr. Achitei

acum 12 ani

Hemoleucograma are, dupa cum ati observat, numerosi parametri, unii principali (nr si proprotia de elemente figurate) si altii secundari (parametri de volum, distributie etc); nu sunt probleme majore in cazul dvs., atata vreme cat sunteti asimptomatica Poate fi util totusi un examen coproparazitologic, eventual cu cautarea antigenului giardia. Sau puteti repeta hemograma la 1-2 luni, in caz ca suspectam un fenomen alergic tranzitor.

oanaadriana

acum 12 ani

Multumesc frumos, voi urma sfatul Dvs.